O nas

Początek Rugby w Sochaczewie sięga roku 1971, kiedy to w Miejskim Klubie Sportowym „Orkan” powstała pierwsza sekcja tej dyscypliny. Stowarzyszenie Rugby Club Orkan (RCO) Sochaczew, kontynuuje już niemalże 45 letnie tradycje sochaczewskiego Rugby. Przez cały ten czas Klub z Sochaczewa aktywnie przyczyniał się do rozwoju Rugby w Polsce szkoląc pokolenia rugbistów. Zawodnicy biorą udział w rozgrywkach ogólnopolskich we wszystkich kategoriach wiekowych. Klub na swoich obiektach wielokrotnie gościł Reprezentację Polski podejmującą swoich przeciwników. Sukcesy drużyn młodzieżowych od wielu lat potwierdzają wysoki poziom szkolenia realizowanego przez doświadczoną kadrę trenerską Orkana.


Orkan


Fair Play

Podstawą naszej społeczności jest przede wszystkim Fair Play, a wartości jakie nam przyświecają to szacunek i honor, odpowiedzialność i braterstwo, ambicja i dyscyplina – wszystko to w duchu sportowym i wierze w pracę zespołową. Te wartości definiujące najpiękniejszą grę zespołową pragniemy zaszczepić młodym pokoleniom.

Wychowanie

Sekcja Rugby od momentu założenia wychowała już kilkuset zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych począwszy od 10 latków do wieku seniora. Wielu z sochaczewskich zawodników reprezentowało barwy narodowe Polski w drużynach juniorów i seniorów, występowali też w zagranicznych klubach we Francji i na wyspach brytyjskich.

Wychowanie zawodników Rugby w naszym mieście zaczyna się już od szkoły podstawowej, a w proces ten zaangażowane są od wielu lat niemal wszystkie szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Sochaczew jest jednym z pierwszych miast w Polsce, w których rozgrywane były międzyszkolne turnieje. Również obecnie, dzięki zaangażowaniu działaczy sportowych, zawodnicy RC Orkan odnoszą sukcesy nie tylko w rywalizacji krajowej, ale także na arenie międzynarodowej.

Aktywność

Stowarzyszenie Rugby Club Orkan Sochaczew jest organizatorem wielu turniejów skupiających wokół siebie sportowców z całego kraju, a zawodnicy RCO biorą udział w następujących imprezach sportowych o zasięgu regionalnym:

– mecze Ekstraligi Rugby,
– Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży,
– Mistrzostwa Polski Juniorów,
– Mistrzostwa Polski Kadetów,
– Grand Prix Kobiet w Rugby 7,
– Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików,
– Turnieje Dzieci i Młodzieży,
– Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Mazowsza w Rugby Plażowym,
– Mistrzostwa Polski Weteranów Rugby,
– mecze, turnieje towarzyskie, gry kontrolne.

Prócz powyższych imprez, w 2014 roku, Klub zaprosił na zajęcia Marcina Domańskiego (trener24h.pl), Krzysztofa Jotko – polskiego zawodnika MMA związanego z UFC i Piotra Zielińskiego – instruktora fitness Gymme Fitness Club, którzy przeprowadzili zajęcia z Cross Fit, Grit Plyo i MMA.

Działalność poza sportowa

Stowarzyszenie Rugby Club Orkan Sochaczew jest również organizatorem i uczestnikiem wielu przedsięwzięć poza sportowych, w tym akcji charytatywnych, integrujących lokalną społeczność:

– event sportowy “Walentynki z Rugby”,
– gry i zabawy – edukacja dzieci w wieku przedszkolnym,
– udział w Majowym Rodzinnym Rajdzie Rowerowym,
– regularny udział w akcji “Motoserce”,
– regularny udział w Ogólnopolskiej Akcji “Szlachetna Paczka”.

Wokół tematyki sportowej organizujemy ciekawe, rozwijające i praktyczne zajęcia o charakterze interdyscyplinarnym. Za cel stawiamy sobie inspirowanie społeczności lokalnej, a przede wszystkim młodzieży, która potrzebuje bodźca i stymulacji do aktywności i zdrowego trybu życia. Te wartości, współuczestnicy akcji, mogą zaczerpnąć u profesjonalnych sportowców czy trenerów personalnych, których skupia RCO. Przekazują oni wiedzę w sposób autentyczny, bowiem w przeciwieństwie do części nauczycieli WF są pasjonatami i nie tylko uczą, ale sami praktykują.

Tego typu działalność wymaga zaangażowania czasu i pewnych inwestycji finansowych, lecz dla RCO priorytet stanowi budowanie więzi ze społecznością, czego efektem jest osiągnięcie statusu organizacji oddziałującej na istotne sprawy społeczne.