_MAG5907Rugby Kobiet
TVP Warszawa z wizytą u Tygrysic

2 grudnia sochaczewskie Tygrysice gościły podczas swojego treningu dziennikarzy regionalnej telewizji. Wszystko dzięki współpracy rugbistek z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym „Dom na Szlaku”.

Po ukazaniu się artykułu o resocjalizacji przez boisko i współpracy RC Orkan Sochaczew z dyrekcją MOW „Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby, sportowcy nie czekali długo na zainteresowanie mediów. Artykuł i informacje na ten temat ukazały się min. w wiadomościach Onetu, Polskim Radiu, a 3 grudnia program wyemituje TVP Warszawa. Pomysłodawcą projektu Przez Rugby w Przyszłość jest Krzysztof Ciesielski, który od września pełni funkcję szkoleniowca zawodniczek RCO. Dzięki jego zaangażowaniu, wsparciu Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, dyrekcji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i pewnej dobrej duszy, która znając możliwości finansowe placówki, zapewniła dojazd zawodniczkom na treningi, dziś skład Tygrysic poszerzył się o 15 nowych adeptek rugby.

Determinacja, odpowiedzialność, szacunek oparty o zasady fair play to tylko kilka wartości, których nośnikiem jest rugby. Tak jak każdy sport zespołowy, dyscyplinę tę można traktować jako szkołę przygotowującą młodzież do roli jaką powinna ona pełnić w społeczeństwie. Rugby wyrabia poczucie solidarności z grupą, uczy racjonalnego podziału zadań sportowych, poszanowania przepisów, kształtuje dyscyplinę działania zbiorowego oraz wyrabia nawyk posłuszeństwa w stosunku do przełożonych. Zajęcia sportowe mają na celu kształtowanie się nie tylko fizycznych, ale i psychicznych właściwości człowieka, uczą sztuki życia i zasad skutecznego działania.

Uczestnictwo w treningach daje młodzieży wiele satysfakcji, przyczynia się również do niwelowania osobowościowych przyczyn jej problemów. To naturalny sposób odreagowania napięć. Ruch jako środek wychowawczy pobudza dynamikę rozwojową, kształtuje osobowość. Nie od dziś wychowanie fizyczne w resocjalizacji jest traktowane jako program, a korzyści płynące z niego, to przygotowanie młodego człowieka do współżycia, współdziałania i wypełniania zadań stojących przed społecznością grupową.

Zarząd Klubu wierzy, że inicjatywa odniesie sukces zarówno w procesie resocjalizacyjnym, ale także sportowym.

12318241_1008115125875317_1206272317_o

UWAGA, przypominamy!

Wciąż można dołączyć do żeńskiej sekcji rugby Orkan Sochaczew! Nabór odbywa się podczas nieodpłatnych treningów w poniedziałki, wtorki, czwartki w godz. 19:00 – 20:30. Tygrysice zapraszają na treningi!

Czytaj też:
Dziewczyny z poprawczaka grają w rugby pod okiem legendy (onet.pl)
Rugby, sport dla dziewczyn z charakterem (zyroskop.info.pl)
Sport to ich hobby – czyli resocjalizacja przez boisko (rcorkan.pl)


 

Literatura:
1. Kupczyk J., Rola wychowania fizycznego, sportu i turystyki w procesie resocjalizacji młodzieży, Poznań 1976
2. Konopczyński Marek, Twórcza resocjalizacja, Warszawa 1996
3. Wołoszyn S., O wychowaniu w sporcie dyskusyjnie, Warszawa 1988

Foto nagłówka: Witek Święcki, artmagazine.pl

Podziel się