AKTUALNOŚCI
20listopad

Wielka gala rugby w Sochaczewie. Znamy drużynę 50-lecia

Jubileuszowa wielka gala 50-lecia sochaczewskiej sekcji rugby w piękny sposób zwieńczyła ten wyjątkowy dla klubu rok. W czwartkowy wieczór 18 listopada cała rodzina Orkana zebrała się w kinie Odeon, żeby wspólne celebrować okrągły jubileusz. Wyjątkowa uroczystość pozwoliła także docenić historyczne osiągnięcia, a także wspomnieć tych, którzy zapoczątkowali tę piękną, sportową historię, która do dziś łączy pokolenia.

Galę 50-lecia sochaczewskiej sekcji rugby poprowadził Robert Małolepszy, prezes RC Orkan. Wśród gości pojawili się między innymi starosta Jolanta Gonta, burmistrz Piotr Osiecki, poseł Maciej Małecki i prezes Polskiego Związku Rugby Dariusz Olszewski. Nie zabrakło tych, którzy przez lata, własnym trudem i potem, budowali piękną historię sochaczewskiej drużyny na boisku – własnym wysiłkiem. W sochaczewskim kinie Odeon pojawili się też zawodnicy. Ci, którzy grali, a także ci obecni, w tym zeszłoroczni medaliści mistrzostw Polski. Ostatni sukces, czyli brązowy medal wywalczony na warszawskim Bemowie wspomina ze wzruszeniem poseł Maciej Małecki.

– To był wielki mecz i ogromny sukces Orkana. Jak można było się nie wzruszyć, po takim wielkim sukcesie w 40-milionowym kraju. Dziś mieliśmy okazje powspominać wiele pięknych momentów i oddać cześć wielu pokoleniom sochaczewskich rugbistów – mówi z dumą poseł Maciej Małecki, który podczas gali ogłosił jeszcze jedną dobrą nowinę. – Ostatnio odwiedziliśmy prezesa Orlenu Daniela Obajtka w siedzibie Orlenu i rozmawialiśmy o możliwościach dalszej współpracy. Dziś za to możemy ogłosić, że do Orlenu na sochaczewskich koszulkach dołącza KGHM Polska Miedź, 7. producent tego surowca na świecie. Cieszę się, że drużyna zyskała kolejnego, silnego sponsora. 

Orkan, jako klub snuje ambitne plany na przyszłość, podejmuje nowe wyzwania, ale przede wszystkim docenia i szanuje swojego historycznego ducha. Podczas jubileuszowej gali obecne były także rodziny między innymi Ireneusza i Bogdana Pietraków, czyli współzałożycieli sekcji. Co ciekawe, to właśnie wielopokoleniowe tradycje sportowe zawodników, zaangażowanie ich rodzin, kibiców, sympatyków sprawiają, że sochaczewianie mogą z dumą patrzeć na losy “Rycerzy” walczących przy ul. Warszawskiej. 

Dziś wielu wychowanków Orkana gości na zgrupowaniu reprezentacji Polski. Nawiązał do tego podczas gali Robert Małolepszy, prezes klubu, który przejęzyczył się i zapowiedział sobotni mecz, jako starcie z Niemcami. Cała sala zgromadzonych gości jednym głosem poprawiła prezesa mówiąc, że gramy ze Szwajcarią. Ta żartobliwa sytuacja doskonale pokazuje wysoką świadomość zebranych gości i sochaczewian względem rugby i aktywne “życie” tym sportem. 

Głównym punktem programu gali był wybór drużyny 50-lecia. Nominacje wzbudziły brawa.

– Choć rugby się zmieniało przez lata, to jestem przekonany, że ci nasi zawodnicy z łatwością by się zaadoptowali do współczesnej gry – tłumaczy Robert Małolepszy, prezes RC Orkana Sochaczew. – To był bardzo trudny wybór, o ile nagrody indywidualne miały swoich faworytów, to w drużynie 15-sobowej było trudno wybrać tego jednego na każdą pozycję. Samych “9-tek” reprezentacyjnych to mieliśmy w Orkanie kilka. Myślę, że nasz wybór jest uczciwy i przekonuje. 

Kategorie konkursowe z okazji jubileuszu 50-lecia sekcji rugby w Sochaczewie:

Działacz: Ireneusz i Bogdan Pietrakowie

Sponsor: miasto Sochaczew

Zawodnik ataku: Bogdan Wróbel

Zawodnik młyna: Maciej Brażuk

Kapitan: Zbigniew Dąbrowski

Trener: Krzysztof Ciesielski

Trener młodzieży: Maciej Misiak

Zawodniczka: Marta Zarzyńska

Drużyna: Wiktor Dobrowolski, Dariusz Winkler, Kamil Kościelecki, Maciej Brażuk, Sławomir Osiecki, Mirosław Foryszewski, Dariusz Kmieciński, Zbigniew Dąbrowski, Sławomir Kitliński, Bogdan Wróbel, Konrad Pisarek, Wojciech Kurant, Piotr Osiecki, Marek Lesiak, Krzysztof Ciesielski

– W tej 15-stce znaleźli się wszyscy najlepsi, mamy pełen przekrój zawodników. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że udało mi się znaleźć w tym gronie i klub mnie wyróżnił. Stoję obok Zbyszka Dąbrowskiego, Bogdana Wróbla, który akurat jest z moich roczników, do tego wielu, wielu innych, a łezka się w oku kręci. To wielki zaszczyt, kawał naszej historii. Chciałbym, żeby kiedyś takiego zaszczytu doświadczył mój syn – mówi Maciej Brażuk, jeden z wyróżnionych, a także obecny trener Orkana. 

Pełnych emocji akcentów było wiele. Klub zaprezentował nowy sztandar, a także został odznaczony medalem Pro Mazovia. Jest to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez marszałka województwa mazowieckiego. Ze względu na dokonania ten medal za dokonania na rzecz regionu przyznano także Krzysztofowi Lewandowskiemu, który od 44 lat związany jest z rugby i sochaczewskim klubem. 

Czwartkowa gala w piękny sposób zwieńczyła ten jubileuszowy, wyjątkowy rok sochaczewskiej sekcji rugby. Sportowe emocje powrócą na wiosnę. Wierzymy, że rugbiści Orkana sprawią naszej lokalnej społeczności jeszcze wiele powodów do dumy, a ich osiągnięcia będą wykraczać zdecydowanie poza skalę miasta i powiatu. 

Ze względu na sytuację pandemiczną w kraju organizatorzy przełożyli pozostałe punkty programu, czyli sobotni bal i niedzielny trening pokoleń, na inne terminy. Trening pokoleń odbędzie się 1 stycznia 2022 r., a bal został przeniesiony na 12 lutego 2022 r.

(B.S.) tusochaczew.pl

Sponsorem strategicznym RC Orkan jest Miasto Sochaczew

Sponsorem generalnym jest PKN ORLEN oraz Gardenia Sport

Sponsorzy główni: Fundacja PGNiGFast Service, Żywiec Zdrój, PEC Sochaczew, ZWiK Sochaczew

Sponsorzy: Carrefour, Drukarnia Chrzczany, BVG, Cukiernia Lukrecja, Dudmaister, Hurtownia Rekin

Głównym partnerem medialnym RC Orkan są Radio Sochaczew oraz tusochaczew.pl