AKTUALNOŚCI
18grudzień

Album legendarnego „Mudina” o sochaczewskim rugby jeszcze przed świętami!

23 grudnia 2021, godz. 17 to oficjalna data premiery „50 lat rugby na zdjęciach Krzysztofa Mudina Lewandowskiego”. Tego dnia odbędzie wieczór autorski z udziałem legendarnego fotografa, który od ponad 40 lat dokumentuje na zdjęciach życie sochaczewskich rugbistów. Ruszy też sprzedaż albumu.

Ponad 200 stronicowy album będzie zawierał około 450 zdjęć dokumentujących 50-lecie sochaczewskiego rugby. Na zdjęciach Krzysztofa Lewandowskiego, a także kilku innych, prywatnych autorów, którzy przekazali swoje fotografie „Mudinowi”, znajdą się niemal wszyscy zawodnicy i drużyny, które przez te 50 lat przewinęli się przez sekcję rugby w Sochaczewie.

– Najtrudniejszym momentem było wybranie tych zdjęć, bo mam kilkaset tysięcy plików elektronicznych, negatywów i odbitek. Warto w tym miejscu wspomnieć niestety, już nieżyjącego Tomka Grzywacza, który kilka lat temu pomógł mi w swoim zakładzie fotograficznym zeskanować zdjęcia i negatywy z dawnych lat, dzięki czemu teraz większość mojego zbioru mam w komputerze – mówi Krzysztof Lewandowski, który zdjęcia sochaczewskim rugbistom robi od 44 lat.

– W wyborze zdjęć pomógł mi Robert Dłutek, prezes naszych weteranów. Opisy zrobili razem ze mną Rafał Muszakowski oraz Robert Małolepszy. Bardzo mocno zaangażował się też Krzysztof Kłos. Dziękuję im za poświęcony czas. Dziękuję też wszystkim, którzy przekazali do mojej kolekcji swoje pamiątkowe fotografie z życia klubu – dodaje legendarny „Mudin”.

– Bardzo się cieszymy, że udało się wydać ten album jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Jeśli ktoś wciąż nie ma pomysłu na gwiazdkowy prezent, to zdąży jeszcze z zakupem. Od godz. 12 w południe 23 grudnia książkę będzie można kupić w sochaczewskiej księgarni JOGI przy ul. Reymonta. Będzie więc czas na jej zapakowanie i włożenie pod choinkę. Dziękujemy drukarni ASPRINT z Chrzczan za świetną robotę. Współpracujemy z nimi od lat i zawsze na hasło, że coś trzeba zrobić na wczoraj, odpowiadają, może być nawet na przedwczoraj – cieszy się prezes RC Orkan, Robert Małolepszy.

– Książki nie udałoby się wydać, gdyby nie wsparcie Urzędu Miasta Sochaczew oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Honorowy patronat nad albumem objęli minister Maciej Małecki, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Adam Orliński oraz burmistrz Piotr Osiecki. Ta książka jeszcze nie kończy naszych obchodów 50-lecia, przed nami wciąż trening pokoleń oraz bal 50-lecia, ale jest pięknym podsumowaniem roku. Będzie materialnym śladem tego jubileuszu. Na pewno trafi do Miejskiej Biblioteki Publicznej, będziemy ją przeznaczać na nagrody dla młodych rugbistów, czy konkursy w mediach. Oczywiście będzie też do kupienia podczas meczów pierwszej drużyny i w wybranych sochaczewskich księgarniach. Na razie jest to księgarnia JOGI przy Reymonta, ale jak zgłoszą się kolejne, nie odmówimy – dodaje wiceprezes RC Orkan, Zbigniew Dąbrowski, były kapitan drużyny seniorów, którego zdjęcie jest jednym z pierwszych w albumie.

Uroczystą premierę książki wraz z wieczorem autorskim, która będzie miała miejsce w Kramnicach Miejskich, będzie można obejrzeć w czwartek 23 grudnia od godz. 17 w Internecie. Klub planuje transmisję na Facebooku i YouTube.

Partnerem wydania książki „50 lat rugby w Sochaczewie na zdjęciach Krzysztofa Mudina Lewandowskiego” jest Miasto Sochaczew oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Patronat honorowy: Maciej Małecki, Mirosław Adam Orliński, Piotr Osiecki.
Patronat medialny: Radio Sochaczew, Ziemia Sochaczewska, TuSochaczew.pl oraz Sochaczew.pl.