AKTUALNOŚCI
25kwiecień

Wygrana w meczu z Master Pharm Rugby Łódź

RC Orkan Sochaczew zafundował pełnej Maracanie solidną porcję emocji. Głośny doping kibiców i świetna druga część sprawiły, że rugbiści Macieja Brażuka odwrócili losy meczu w 68 minucie i prowadzenia już nie oddali. Sochaczewianie wygrali z ekipą Master Pharm Rugby Łódź 22:20 po najtrudniejszym fizycznie spotkaniu tego sezonu. Spotkanie XIII kolejki Ekstraligi rozegrano w niedzielne popołudnie 24 kwietnia na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sochaczewie przy ul. Warszawskiej 80. 

Co za mecz! Tak najłatwiej określić to, co wydarzyło się na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sochaczewie. Obie drużyny podeszły do hitu XIII kolejki Ekstraligi z należnym do siebie respektem. Gra była twarda, zacięta, lecz końcowego wyniku nie sposób było przewidzieć. Choć śmiało można powiedzieć, że to rywale częściej wychodzili z inicjatywą, to konsekwentna gra Orkana w obronie staje się wizytówką drużyny autorstwa Macieja Brażuka. 

Mecz rozpoczął ważny dla drużyny akcent. Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych ogłosił przedłużenie umowy sponsorskiej ze spółką PKN Orlen. Nowy kontrakt obowiązywać będzie przez 2 lata. 

Choć wynik meczu otworzył kopnięciem w 7 minucie Peter Steenkamp, to pierwsza połowa nie ułożyła się po myśli Orkana. Goście dominowali w młynie, kreowali grę w ofensywie. Efektem ich naporu było przyłożenie w 14 minucie i kolejne punkty. Po nieco ponad pół godzinie gry zegar wskazywał wynik 3:13. Sochaczewianie popełniali proste błędy, gubili piłkę i wydawali się być drużyną nieco stremowaną. Jedną z nielicznych osób, które zachowywały spokój był burmistrz Piotr Osiecki, który cierpliwie czekał na rozwój wydarzeń. 

– W drugiej połowie zagrają swoje – powiedział Piotr Osiecki. 

Początek drugiej połowy też nie zwiastował wielkiej gry Orkana. Po szybkiej akcji w 43 minucie Łódź odpłynęła Orkanowi na 17 punktów. Grę gospodarzy ożywił między innymi Dawid Plichta. Goście złapali także żółtą kartkę, która zaowocowała grą w przewadze przez 10 minut.

Nie samym młynem żyje człowiek. Orkan wiał z całych sił

To co wydarzyło się od 50 do 70 minuty meczu zasługuje na osobny rozdział. Rugbiści Macieja Brażuka wrzucili drugi bieg i zaatakowali najmocniejszą fizycznie ekipę w Ekstralidze. Pierwszy ukąsił Peter Steenkamp, który wykończył składną, drużynową akcję. Kilka minut później fenomenalnie o piłkę powalczył Kacper Wróbel, który nie dość, że pokazał swój ogromny charakter i wolę walki, to na dodatek zapoczątkował akcję, którą na punkty zamienił Mateusz Pawłowski. Zawodnik nie dał się zatrzymać i lewą stroną wpadł w pole punktowe Łodzi. Publiczność zgromadzona na Maracanie w komplecie oszalała. 

Drużyna Macieja Brażuka odrabiała punkty i zawzięcie walczyła o każdy metr boiska. Zdawać by się mogło, że momentami nawet sędzia tracił granicę obiektywizmu i dopatrywał się dziwnych zagrań. Jak mawiał dyplomatycznie komentujący mecz prezes Orkana Robert Małolepszy, sędzia stoi bliżej, widzi lepiej.

W 68 minucie wielki wysiłek Orkana został nagrodzony. Drużyna długimi minutami zdobywała metry i wyrwała Łodzi wypracowaną przewagę. Michał “Misiek” Polakowski przy wsparciu kolegów wczołgał się w pole punktowe i zaliczył przyłożenie. Ta drużyna pokazała charakter i serce do rugby nie tylko odrobieniem 17-punktowej straty, ale także utrzymaniem korzystnego wyniku. Łódź na W80! Trafiony zatopiony!

– My z Tomkiem Malesą od początku wiedzielismy, że to będzie bardzo trudny mecz. Łódź tworzą klasowi zawodnicy, którzy mają ogromne doświadcznie. W naszej grze było za dużo błędów – powiedział po spotkaniu XIII kolejki Ekstraligi Maciej Brażuk, trener Orkana. – Fizycznie rozegraliśmy najtrudniejsze spotkanie w tym sezonie. Cieszę się, że moi zawodnicy dali radę i pokazali charakter. 

– To był bardzo ciężki mecz. W pierwszej połowie daliśmy się wciągnąć w łódzki, fizyczny styl gry. W przerwie zupełnie zmieniliśmy nastawienie do tego meczu. Zmiana stylu gry pomogła – dodał Michał Kępa, który w poprzednim sezonie zasilał szeregi drużyny Master Pharm Łódź. 

RC Orkan utrzymuje pozycję wicelidera Ekstraligi. W ramach XIV kolejki sochaczewianie rozegrają mecz wyjazdowy z RC Posnanią Poznań. Spotkanie zaplanowane jest na weekend 7-8 maja. Za tydzień 30 kwietnia do rywalizacji przystąpią “Siódemki”. IV turniej Mistrzostw Polski Seniorów Rugby 7 sezonu 2021/22 odbędzie się w Sochaczewie.

XIII kolejka Ekstraligi:

Orkan Sochaczew – Master Pharm Rugby Łódź 22:20 (3:13)

Punkty: P.W. Steenkamp 12, Mateusz Pawłowski 5, Michał Polakowski 5

Skład: Antoni Gołębiowski (Michał Polakowski), Michał Gadomski, Rehann Baumann, Kamil Dudtkowski (Jakub Młyńczak), Artem Zarovnyi (Mateusz Pawłowski), Jakub Budnik (Adam Szwarc), Andre Meyer, Edwin Jansen, Adrian Pętlak (Dawid Plichta), Pieter Steenkamp, Artur Fursenko (Radosław Rakowski), Danco Burger, Michał Kępa, Kacper Wróbel, Marcin Krześniak

(B.S.) tusochaczew.pl

Sponsorzy strategiczni RC Orkan: Miasto Sochaczew i PKN ORLEN

Sponsorzy generalni: KGHM Polska Miedź i Gardenia Sport 

Sponsorzy główni: Fast Service, Murapol, Żywiec Zdrój, G-Shock, Zibi-Casio, Tamex-Obiekty Sportowe, PEC Sochaczew, ZWiK Sochaczew

Sponsorzy: Carrefour, Drukarnia Chrzczany, SochBud, HBRS, Cukiernia Lukrecja, Dudmaister

Główny partner medialny RC Orkan: Radio Sochaczew i TuSochaczew.pl