AKTUALNOŚCI
30maj

Pogoń za złotem. Gramy w finale Ekstraligi!

Nasza drużyna po ciężkim meczu wygrała z Pogonią na Maracanie 30:13. W tym samym czasie swój mecz w niedzielne popołudnie 29 maja przegrali Edach Budowlani Lublin, co zwiększyło stratę do Orkana. A to oznacza, że gramy w wielkim finale Drużynowych Mistrzostw Polski.

RC Orkan Sochaczew po bardzo ciężkim meczu w niedzielę 29 maja wygrał z bonusem z Awenta Pogonią Siedlce. Choć do rywalizacji przystępowały druga i dziesiąta drużyna Ekstraligi, to na boisku, absolutnie tej różnicy nie było widać. Obie ekipy podeszły do siebie z respektem i należytym szacunkiem. Niewątpliwie goście borykali się z mniejszą presją niż gospodarze. 

Przy prawie pełnych trybunach Maracany pierwsi punkty zdobyli zawodnicy Macieja Brażuka. Steenkamp celnie kopnął z karnego. Goście wyrównali ponad kwadrans później. Gra była wyrównana, choć to Orkan spędzał więcej czasu przed polem punktowym rywali. Nasi rugbiści zaznaczali swoją przewagę i zdobyli upragnione przyłożenie autorstwa Jansena. Swoje dołożył ponownie Steenkamp, który pod koniec pierwszej połowy trafił jeszcze z karnego. Goście odpowiedzieli także za 3 punkty. 

W drugiej połowie zrobiło się ciekawiej zarówno z powodu zmian, jak i przebiegu meczu. Na boisku zameldowali się między innymi Michał Kępa, Adrian Pętlak i Bartłomiej Sadowski, który powrócił po kontuzji. Lepiej tę część meczu rozpoczęli goście, którzy zdołali doprowadzić do remisu. Pod wpływem presji zmiennicy wzięli się do pracy. Punkty Pogoni zadziałały motywująco. Orkan zawiał i pokazał charakter, siłę i apetyt na zwycięstwo. Punkty bez podwyższenia padły w 58 minucie. Co ciekawe, przypieczętowały także kolejny rekord Orkana. Sezon 2021/2022 jest najefektowniejszym w historii pod względem zdobytych punktów. Już teraz jest ich 527. Więcej ma tylko Ogniwo. 

Dalsza część meczu należała już wyłącznie do Orkana. Po świetnych kontrach rugbiści Macieja Brażuka szybko przemieszali się pod pole punktowe gości. Niestety na czas finalizacji jednej z tych akcji kibice musieli poczekać do 68 minuty. Pięknie w ten sposób zaznaczył swoją obecność Adrian Pętlak, który rozgrywał piłkę. “Piąteczkę” z murawą przybił także Michał Kępa. Orkan miał szansę na więcej, ale nie wszystko wychodziło. Finalnie wynik 30:13 oczywiście cieszy. 

 – To był bardzo twardy mecz. Spodziewaliśmy się, że Pogoń tak łatwo nam miejsca nie odda. Świetnie, że udało nam się zdobyć punkty w końcówce, bo to pokazuje nasz potencjał ofensywny – tłumaczy najlepszy zawodnik meczu po stronie Orkana, Michał Kępa. – Z tego, co wiem, finał już mamy, ale czekamy na oficjalne potwierdzenie – dodał  zawodnik, który tuż po zejściu z boiska razem z kolegami śledził pozostałe wyniki Ekstraligi. 

Ucieszyła wszystkich także informacja z wyniku meczu w Gdyni. Arka pokonała Edach Budowlanych Lublin 30:17, co zwiększyło stratę rywali do Orkana. Choć do końca sezonu pozostały jeszcze dwa mecze, to już teraz rugbiści Macieja Brażuka są pewni gry w wielkim finale. Orkan zakończy sezon 2021/2022 z minimum srebrnym medalem, choć nikt sympatyzujący z klubem nie ukrawa, że gra toczy się złoto! Finał zaplanowany jest na weekend 25-26 czerwca. Rywalem Orkana będzie Ogniwo Sopot. 

– Przed sezonem ustaliliśmy konkretny plan, staramy się go realizować. Mamy dwunasty mecz bez porażki, a to nam pozwala dalej pracować i ambitnie myśleć o każdym nadchodzącym spotkaniu. To co się dzieje w Orkanie, to nie tylko my, ale także praca, zaangażowanie wielu, wielu osób. Myślę, że oba nadchodzące mecze będą trudne, zarówno wyjazdowe spotkanie w Gdańsku, jak i domowe z Juvenią. Nie dzielimy skóry na niedźwiedziu – tłumaczył trener Maciej Brażuk, który koncentruje się na nadchodzących meczach Ekstraligi.

Orkan Sochaczew – Pogoń Awenta Siedlce 30:13 (13:6)

Punkty Orkan: P.W. Steenkamp 15, Edwin Jansen 5, Michał Kępa 5, Andre Meyer 5

Skład Orkana: Michał Polakowski (Kamil Zieliński), Michał Gadomski (Wiktor Dobrowolski), Adam Lewandowski (Antoni Gołębowski), Rehann Baumann, Andre Meyer, Adam Szwarc (Jakub Budnik), Mateusz Pawłowski, Edwin Jansen, Dawid Plichta (Adrian Pętlak), Pieter Steenkamp, Artur Fursenko (Wojciech Krześniak), Danco Burger, Michał Szwarc (Marcin Krześniak), Kacper Wróbel (Bartłomiej Sadowski), Michał Kępa

B.S. tusochaczew.pl

Fot. Krzysztof Mudin Lewandowski

Sponsorzy strategiczni RC Orkan: Miasto Sochaczew i PKN ORLEN
Sponsorzy generalni: KGHM Polska Miedź i Gardenia Sport 
Sponsorzy główni: HBRS, Fast Service, Murapol, Żywiec Zdrój, G-Shock, Zibi-Casio, Tamex-Obiekty Sportowe, PEC Sochaczew, ZWiK Sochaczew
Sponsorzy: Carrefour, Drukarnia Chrzczany, SochBud, Cukiernia Lukrecja, Dudmaister
Główny partner medialny RC Orkan: Radio Sochaczew i TuSochaczew.pl