AKTUALNOŚCI
27czerwiec

RC Orkan Sochaczew Mistrzem Polski

Rugbiści Orkana zostali złotymi medalistami mistrzostw Polski w rugby XV! Drużyna prowadzona przez trenera Macieja Brażuka pokonała w niedzielnym wielkim finale Ogniwo Sopot 17:16. To najlepszy wynik w 51-letniej historii sochaczewskiego rugby. Orkan to najlepsza drużyna w kraju, która wspierana swoją publicznością podbiła nadmorski kurort. Finałowy mecz rozegrano w niedzielę 26 czerwca w Sopocie.

Nadszedł najgorętszy dzień w polskim rugby, czyli upragnione starcie o złoto.

Orkan ostro wziął się do pracy i od pierwszych minut widać było, że zawodnicy Macieja Brażuka nie przyjechali nad morze turystycznie. W 3 minucie meczu Artur Fursenko pokazał, że drużyna nie boi się zwarcia. Goście zaakcentowali swoją obecność przyłożeniem. W 10 minucie Peter Steenkamp rzutem karnym dał Orkanowi prowadzenie 10:0. W 19 minucie Ogniwo wzięło się za odrabianie strat i zanotowało skuteczną akcję z podwyższeniem.

– Chcieliśmy mocno zacząć. Wyszliśmy zmotywowani i agresywni. To przynosi zamierzony efekt – powiedział w pierwszej połowie Tomasz Malesa, drugi trener Orkana.

Kibice spotkanie oglądali na stojąco i nie ma się co dziwić. Takiego tempa próżno szukać w spotkaniach ligowych. Widać, że obie drużyny zdają sobie sprawę z wagi finałowego starcia i grają na 110%. W 28 minucie fenomenalnie w szeregi obrony Ogniwa wdarł się jak dzik Michał Polakowski, który nie brał jeńców. Strach w oczach mógł poczuć Mateusz Plichta, który nie dał rady zawodnikowi Orkana. Aż trzech rywali potrzebował „Misiek”, żeby paść na ziemię. W ostatniej akcji w tej części gry ostatnie punkty padły łupem Ogniwa. Po rzucie karnym zawodnicy schodzili do szatni przy remisie 10:10.

– Pogoda nie pomaga. Obie ekipy walczą o wszystko ale musimy podkręcić tempo i wyjedziemy z Sopotu ze złotem – powiedział w przerwie Mateusz Pawłowski, zawodnik Orkana. 

Druga połowa rozpoczęła się pod dyktando gospodarzy. Przy 28-stopniowym upale 6 punktów po rzutach karnych padło łupem Wojciecha Piotrowicza. Od 52 minuty Orkan przegrywał 16:10. Tempo spotkania nie ustawiało, co z pewnością odczuwali zawodnicy. Boisko musiał opuścić Michał Polakowski, a w jego miejsce wszedł Adam Lewandowski. Maciej Brażuk musiał postawić na szybkość i zwinność Orkana. „Wszędobylskiego” Dawida Plichtę w 54 minucie zastapił Adrian Pętlak, który kilkukrotnie w tym sezonie fenomenalnie meldował się na boisku. Szeroka ławka i zaangażowanie z pewnością są atutami Orkana, z drugiej strony Ogniwo to siła w młynie, a także doświadczenie.

W okolicach 70 minuty gospodarze przeważali, ale Orkan zaczął szukać punktów, choć brakowało szczęścia. 3 minuty później zawodnicy nie szukali prostych rozwiązań, postawili na grę w kontakcie i po drużynowej akcji osiągneli cel. Michał Kępa zameldował się na końcowej linii. Podwyższył Peter Steenkamp. Na 5 minut przed końcem rugbiści Macieja Brażuka wygrywali w Sopocie 17:16! Choć końcowe minuty były nerwowe to ostatecznie wynik udało się „dowieźć” do końca.

Wielki Orkan, wielki Maciej Brażuk, wielki Sochaczew

– Determinacja naszej drużyny sprawiła, że to my wygraliśmy – powiedział po meczu Maciej Brażuk, trener Orkana.

Drużyna, jak przystało na Orkan, nie rzuciła słów na wiatr i z pewnością wywołała falę ekscytacji i radości w wielu domach nie tylko w Sochaczewie. Rugbiści Orkana zostali mistrzami Polski! Rugbiści Macieja Brażuka wywalczyli złote medale i dokonali czegoś, co w historii klubu jeszcze nie miało miejsca. Wielkie brawa Panowie.

Finał Ekstraligi:

Ogniwo Sopot – RC Orkan Sochaczew 16:17 (10:10)

Skład RC Orkan: Rehann Baumann (Antoni Gołębiowski, Kamil Zieliński), Michał Gadomski, Michał Polakowski (Adam Lewandowski), Andre Meyer, Mateusz Pawłowski, Adam Szwarc (Jakub Młyńczak), Jakub Budnik, Edwin Jansen, Dawid Plichta (Adrian Pętlak), Pieter Steenkamp, Marcin Krześniak, Artur Fursenko, Michał Szwarc, Kacper Wróbel (Bartłomiej Sadowski), Michał Kępa.

Punkty Orkan: Peter Steenkamp 7 (2pd, K), Mateusz Pawłowski 5 (P), Michał Kępa 5 (P).

B.S (tusochaczew.pl)

Fot. Krzysztof Mudin Lewandowski

Sponsorzy strategiczni RC Orkan: Miasto Sochaczew i PKN ORLEN

Sponsorzy generalni: KGHM Polska Miedź i Gardenia Sport 

Sponsorzy główni: HBRS, Fast Service, Murapol, Żywiec Zdrój, G-Shock, Zibi-Casio, Tamex-Obiekty Sportowe, PEC Sochaczew, ZWiK Sochaczew

Sponsorzy: Carrefour, Drukarnia Chrzczany, SochBud, Cukiernia Lukrecja, Dudmaister

Główny partner medialny RC Orkan: Radio Sochaczew i TuSochaczew.pl