AKTUALNOŚCI
1grudzień

ORLEN Orkan Sochaczew

Tak od 1 grudnia 2023 roku będą nazywać się wszystkie zespoły, które do rozgrywek wystawia Rugby Club Orkan Sochaczew. Drugi raz w ponad 50-letniej historii klubu sochaczewskie rugby doczekało się sponsora tytularnego. Nie trzeba nikogo przekonywać jak wielką i znaną jest marka ORLEN i jak ogromne znaczenie dla rozwoju, stabilności i powodzenia naszego projektu ma nowa umowa z największym polskim koncernem.

Grupa ORLEN to koncern multienergetyczny notowany w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Jako pierwsza firma w regionie zadeklarował osiągnięcie całkowitej neutralności emisyjnej w 2050 roku. Dzięki przejęciom (Grupa Energa, Grupa LOTOS, PGNiG) wszedł do grona 150 największych firm na świecie. ORLEN prowadzi działalność na 9 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji, Węgrzech oraz w Kanadzie, Norwegii i Pakistanie, a po nabyciu stacji paliw w 2024 wejdzie na kolejny 10 rynek w Austrii.

Umowa z ORLENEM jest kontynuacją wcześniejszej współpracy, która trwała już od czterech lat. Dodajmy niezwykle udanej współpracy. To z logo ORLEN na koszulkach nasza pierwsza drużyna zdobyła m.in. pierwsze w historii klubu mistrzostwo Polski w rugby XV. Od trzech lat Orkan nie schodzi z podium Ekstraligi. W sezonie 2023/2024 Orkan znów jest jednym z głównych kandydatów do mistrzostwa Polski. To bezdyskusyjnie najlepszy sportowo okres w historii klubu.

ORLEN Orkan Sochaczew – tak nazywać się będą wszystkie nasze drużyny w sezonach 2023/2024, 2024/2025 oraz 2025/2026. To najważniejsza umowa sponsorska w historii klubu.

A historia jajowatej piłki zaczęła się w Sochaczewie jesienią 1971 roku, drużynę zakładali m.in. bracia Bogdan i Ireneusz Pietrakowie, Marian Wędkowski oraz  Edward Grzelak. Pierwszym trenerem drużyny był Stefan Wydlarski, natomiast pierwszy nieoficjalny mecz Orkan rozegrał wiosną 1972 w Warszawie przegrywając  z Orłem 0:10.

Pierwszy ligowy mecz rugbiści z Sochaczewa rozegrali 27 sierpnia 1972. Przegrali na własnym stadionie z Mazovią Mińsk Mazowiecki 10:24. Pierwsze spotkania zespół rozgrywał pod nazwą TKKF Energomontaż Sochaczew. W trakcie sezonu sekcja została przyjęta do klubu Orkan.

Pierwsze ligowe zwycięstwo rugbiści z Sochaczewa odnieśli 29 października 1972 roku. Na własnym stadionie pokonali Ogniwo Sopot 13:6

Do I ligi zespół awansował po raz pierwszy w 1976 roku.

Przez lata sochaczewski Orkan słynął z najlepszej frekwencji. Na stadion przychodziło nawet po kilka tysięcy osób. To właśnie dzięki temu obiekt zyskał w środowisku nazwę „Maracana”.

Pierwszy wielki sukces drużyna seniorów odniosła w 1984 roku, zdobywając brązowy medal mistrzostw Polski. Na powtórny sukces musieliśmy czekać 26 lat. W 2010 roku Orkan ponownie stanął na podium, a brązowy medal został zdobyty w sezonie 2020/21. Z kolei sezon 2021/22, zakończył się największym sukcesem Orkana i zdobyciem tytułu mistrza Polski rugby XV. Sezon 2022/2023 to kolejne miejsce na najniższym stopniu podium. Takiej serii klub nie miał nigdy w historii.

W olimpijskiej, siedmioosobowej odmianie rugby Orkan trzykrotnie był mistrzem Polski seniorów – w 2001, 2002 i 2003 roku. W pięciu ostatnich sezonach Orkan wrócił na podium MP zajmując drugie miejsce.

W kategoriach juniorskich Orkan to jedna z najbardziej utytułowanych „firm” w Polsce. Praktycznie co roku zespoły młodzieżowe przywożą medal z mistrzostw Polski w każdej kategorii wiekowej . Aktualnie Orkan Sochaczew jest Mistrzem Polski kadetów w rugby VII i XV, a juniorzy zakończyli rozgrywki na pierwszym miejscu w II lidze juniorów. Dodatkowo zwyciężyliśmy w klasyfikacji generalnej XXIX edycji Ogólnopolskich Rozgrywek Dzieci i Młodzieży w sezonie 2022/2023.

Od zawsze sponsorem sochaczewskiego rugby jest Miasto Sochaczew. W przeszłości klub sponsorowały takie firmy jak: Zibi-Casio, Bakoma, czy Boryszew.

Obecnie zestaw sponsorów wygląda następująco:

Sponsor tytularny: ORLEN S.A.
Sponsorzy strategiczni: Miasto Sochaczew, KGHM Polska Miedź
Sponsorzy generalni: Gardenia Sport, Poltrans Sochaczew

Sponsorzy główni: HBRS, PEC Sochaczew, ZWiK Sochaczew, Fast Service, Murapol, G-Shock,
Zibi-Casio, InterFresh, VFM Real Estate

Sponsorzy: Carrefour, Asprint – Drukarnia Chrzczany, SochBud, Grupa Aljeka, Kawecki Transport, Żywiec Zdrój, Uniserv S.A., King Cross

Główny partner medialny RC Orkan: Radio Sochaczew i TuSochaczew.pl