AKTUALNOŚCI
13październik

Zrzutka na książkę Mudina, legendarnego fotografa sochaczewskiego sportu

Krzysztof „Mudin” Lewandowski to człowiek, który od ponad 40 lat biega z aparatem fotograficznym wokół wszystkich boisk w Sochaczewie i okolicach. Najwięcej zdjęć zrobił sochaczewskim rugbistom, którzy w tym roku obchodzą 50-lecie. I z tej okazji powstaje niezwykła książka. Ruszyła zbiórka na jej wydanie.

44 lata – dokładnie tyle legendarny „Mudin” robi zdjęcia sochaczewskim rugbistom. Przez te lata przez boisko Orkana przewinęły się setki, jeśli nie tysiące adeptów jajowatej piłki. Jedni zrobili wielkie, rugbowe kariery – jak dzisiejszy trener pierwszej drużyny Maciej Brażuk, czy burmistrz miasta Piotr Osiecki – obaj byli kapitanami reprezentacji Polski. Inni zakończyli przygodę z jajowatą piłką na grupach juniorskich. Wszystkich łączy jedno – są na zdjęciach Krzysztofa Lewandowskiego.

Jak świetne to zdjęcia, ile jest w nich historii, ile postaci, ile emocji i pasji – można się przekonać oglądając wystawę „50 lat rugby w Sochaczewie na zdjęciach Krzysztofa Mudina Lewandowskiego” na Placu Kościuszki i w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej.

I taki sam tytuł będzie miała książka, która ma się ukazać pod koniec listopada. Różnica jest tylko taka, że znajdzie się w niej ponad 400 zdjęć, a na wystawie ulicznej i muzealnej ok. 120. Jest więc szansa, że niemal każdy kto grał przez te 50 lat w rugby w Sochaczewie znajdzie się na choć jednej fotografii.

– Album zapowiada się fascynująco. Mam zaszczyt być w grupie osób, które pomagają Krzysztofowi w przygotowaniu książki i naprawdę wiem, co mówię. Zdjęcia są super – ze wszystkich lat. Od początków i legendarnej fotografii drużyny, która jako pierwsza wywalczyła awans do I ligi, czyli dzisiejszej Ekstraligi, po zdjęcia drużyny, która w zeszłym sezonie wywalczyła trzeci w historii klubu medal mistrzostw Polski seniorów. Każde zdjęcie jest opisane, są daty, nazwiska, wyniki meczów. Każdy kto grał w rugby lub ma w rodzinie kogoś kto grał, lub jest po prostu jest kibicem rugby, powinien ten album mieć – mówi prezes sochaczewskich weteranów, Robert Dłutek.

Album zostanie wydany przez RC Orkan przy wsparciu Urzędu Miasta Sochaczew. Drukiem zajmie się Drukarnia Andrzej Ślaski „ASPRINT” w Chrzczanach. Wydawnictwo będzie bardzo staranne – ma mieć twardą okładkę, kredowy papier i co najmniej 200 stron.

– Drukarnia Chrzczany dała nam specjalną zniżkę. Od lat jest naszym sponsorem i partnerem. Wspiera klub przy organizacji każdego meczu, za co jesteśmy bardzo wdzięczni, ale koszty wydania książki i tak są duże. Dlatego uruchomiliśmy w serwisie zrzutka.pl zbiórkę. Mamy nadzieję, że uda się zebrać 10 tysięcy złotych. To mniej więcej połowa kosztów wydania albumu. Marzy nam się, by ten album był dla całego środowiska i całego środowiska. By każdy poczuł, że dołożył do niego cegiełkę. Każdy kto wpłaci minimum 100 zł dostanie też tę książkę za darmo – dodaje Zbigniew Dąbrowski, jeden z długoletnich kapitanów drużyny, dziś członek zarządu RC.

– Wydanie tej książki będzie pięknym podsumowaniem i spięciem klamrą jubileuszu 50-lecia istnienia rugby w Sochaczewie. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wesprzeć wydanie tego albumu. Można się dołożyć przez serwis zrzutka.pl, dokładny adres zbiórki można znaleźć na naszej stronie internetowej rcorkan.pl lub na naszym profilu na FB. Ale można też zostać sponsorem wydawnictwa, z własną reklamą wewnątrz. Jeszcze raz zapraszam do współpracy. To będzie ważne dzieło podkreślające rolę rugby dla naszego miasta – zachęca prezes RC Orkan Robert Małolepszy.

Zbiórka na książkę jest prowadzona na portalu zrzutka.pl pod adresem internetowym dostępnym TUTAJ

Sponsorem strategicznym RC Orkan jest Miasto Sochaczew

Sponsorem generalnym jest PKN ORLEN oraz Gardenia Sport

Sponsorzy główni: Fast Service, Żywiec Zdrój, PEC Sochaczew, ZWiK Sochaczew

Sponsorzy: Carrefour, Drukarnia Chrzczany, BVG, Cukiernia Lukrecja, Dudmaister, Hurtownia Rekin

Głównym partnerem medialnym RC Orkan są Radio Sochaczew oraz tusochaczew.pl