AKTUALNOŚCI
12maj

Historia

Historia jajowatej piłki zaczęła się w Sochaczewie jesienią 1971 roku

Drużynę zakładali m.in. bracia Bogdan i Ireneusz Pietrakowie, Marian Wędkowski, Edward Grzelak. Pierwszym trenerem był Stefan Wydlarski

Pierwszy nieoficjalny mecz Orkan rozegrał wiosną 1972 w Warszawie. Przegrał z Orłem 0:10

Pierwszy ligowy rugbiści z Sochaczewa rozegrali 27 sierpnia 1972. Przegrali na własnym stadionie z Mazovią Mińsk Mazowiecki 10:24. Pierwsze mecze zespół rozgrywał pod nazwą TKKF Energomontaż Sochaczew. W trakcie sezonu sekcja została przyjęta do klubu Orkan

Pierwsze ligowe zwycięstwo rugbiści z Sochaczewa odnieśli 29 października 1972 roku. Na własnym stadionie pokonali Ogniwo Sopot 13:6

Do I ligi zespół awansował po raz pierwszy w 1976 roku 

Przez lata sochaczewski Orkan słynął z najlepszej frekwencji. Na stadion przychodziło nawet po kilka tysięcy ludzi. To właśnie dzięki temu obiekt zyskał w środowisku nazwę „Maracana”.

Pierwszy największy sukces drużyna seniorów odniosła w 1984 roku, zdobywając brązowy medal mistrzostw Polski seniorów. Na powtórny sukces musieliśmy czekać 26 lat. W 2010 roku Orkan ponownie stanął na podium, a kolejny brązowy medal został zdobyty w sezonie 2020/21. Z kolei sezon 2021/22, zakończył się największym sukcesem Orkana i zdobyciem tytułu Mistrza Polski rugby XV. Obecnie, sezon 2022/23 zakończyliśmy na 3 miejscu, ponownie zdobywając brązowy medal mistrzostw Polski.

W olimpijskiej, siedmioosobowej odmianie rugby Orkan trzykrotnie był mistrzem Polski seniorów – w 2001, 2002 i 2003 roku. W czterech ostatnich sezonach Orkan wrócił na podium MP zajmując drugie miejsce.

W kategoriach juniorskich Orkan to jedna z najbardziej utytułowanych „firm” w Polsce. Praktycznie co roku zespoły młodzieżowe przywożą z mistrzostw Polski w każdej kategorii wiekowej medal. Aktualnie Orkan Sochaczew jest Mistrzem Polski kadetów w rugby VII i XV, a juniorzy zakończyli rozgrywki na pierwszym miejscu w II lidze juniorów. Dodatkowo zwyciężyliśmy w klasyfikacji generalnej XXIX edycji Ogólnopolskich Rozgrywek Dzieci i Młodzieży w sezonie 2022/2023.

Od zawsze najważniejszym sponsorem sochaczewskiego rugby jest Miasto Sochaczew. W przeszłości nasz klub sponsorowały takie firmy jak Zibi-Casio, Bakoma, czy Boryszew.

Obecnie zestaw sponsorów wygląda następująco:

Sponsorzy strategiczni RC Orkan: Miasto Sochaczew i PKN ORLEN

Sponsorzy generalni: KGHM Polska Miedź, Gardenia SportFundacja PGNiG S.A.

Sponsorzy główni: HBRS, PEC Sochaczew, ZWiK Sochaczew, Fast Service, Murapol, G-Shock,
Zibi-Casio, Tamex-Obiekty Sportowe, InterFreshPoltrans Sochaczew

Sponsorzy: Carrefour, Drukarnia Chrzczany, SochBud, Cukiernia Lukrecja, Grupa Aljeka, Kawecki TransportŻywiec Zdrój, Uniserv S.A.

Główny partner medialny RC Orkan: Radio Sochaczew i TuSochaczew.pl