AKTUALNOŚCI
11kwiecień

Zaczyna się wielka gra rugbistów Orkana

Dwa najbliższe tygodnie mogą zdecydować o tym, w jakim miejscu na koniec sezonu zasadniczego znajdą się rugbiści Orkana Sochaczew. W Wielką Sobotę nasi rycerze zagrają w Sopocie z Ogniwem. W niedzielę 24 kwietnia podejmą Master Pharm Rugby Łódź.

Sochaczewscy rugbiści to brązowi medaliści ostatniego sezonu Ekstraligi. Cel na bieżące rozgrywki – utrzymać miejsce na podium, najlepiej na jego wyższym stopniu. A to może oznaczać grę w wielkim finale. A jak się gra w finale… to wszystko może się zdarzyć.

– To nasze marzenia, ale podparte bardzo ciężką pracą całego zespołu. Wiemy, że zadanie jest bardzo trudne, ale do wykonania. Dwa najbliższe spotkania mogą mieć kluczowe znaczenie dla ich realizacji. Jeśli chcemy zagrać w finale, powinniśmy wygrać co najmniej jedno z nich. W obu zespół zagra o zwycięstwo i w obu jest w stanie to zwycięstwo odnieść – mówi wiceprezes RC Orkan, legendarny kapitan drużyny Zbigniew Dąbrowski.

– Drużyna jest zmotywowana. Wszyscy są zdrowi i mam nadzieję, że tak pozostanie do meczu z Ogniwem i potem z Master Pharm. Do dyspozycji mam ponad 30 zawodników. Wszyscy palą się do gry, chcą zrewanżować się zarówno sopocianom, jak i łodzianom. To jedyne drużyny, które nas w tym sezonie pokonały – dodaje trener RC Orkan Maciej Brażuk.

Jego podopieczni zajmują obecnie drugie miejsce w tabeli. Jeszcze tydzień temu mieli tyle samo punktów co sopockie Ogniwo – czyli 44. Potem Komisja Odwoławcza Polskiego Związku Rugby…. choć nie miała do tego prawa… cofnęła walkower, jakim mistrzowie Polski zostali ukarani za grę nieuprawnionego zawodnika w meczu z Edach Budowlanymi Lublin. Nie wiadomo, jak zareaguje na ten dziwny ruch Komisja Gier i Dyscypliny, która wydała pierwotny werdykt i był to werdykt, którego nie można było zaskarżyć. Fakt jest taki, że obecnie w oficjalnej tabeli Ekstraligi Ogniwo znów ma tylko jedną porażkę – z Master Pharm Rugby Łódź i 51 pkt. Orkan 44.

– Jesteśmy jak większość kibiców zniesmaczony tymi dziwnymi ruchami. Nie będziemy się jednak nad nimi rozwodzić. Najważniejszy jest teraz wynik na boisku. Gdyby udało się wygrać oba mecze, mocno zbliżymy się do gry w wielkim finale, a jeśli werdykt KGiD zostałby przywrócony, mielibyśmy szansę nawet na organizację finału. Ale to wszystko wciąż marzenia. Realne, ale piekielnie trudne do realizacji – mówi prezes RC Orkan, Robert Małolepszy i trudno się z nim nie zgodzić.

Ogniwo i Master Pharm to jedyne drużyny, które w tym sezonie zdołały pokonać sochaczewską drużynę. Warto też dodać, że łodzianie, jako jedyni, pokonali też w tym sezonie sopocian, a miało to miejsce 22 lutego. Wicemistrzowie Polski wygrali 17:13. W rewanżu górą byli mistrzowie Polski. Tydzień temu w Łodzi, w rozegranym na śniegu meczu Ogniwo wygrało 18:10.

Orkan z sopocianami grał w rundzie jesiennej. Czwartego września 2021, na wypełnionej po brzegi Maracanie, mistrzowie Polski udanie zrewanżowali się naszej drużynie za porażkę, jaką ponieśli w poprzednim sezonie. Ogniwo wygrało 31:9.

Z Master Pharm graliśmy w Łodzi, na stadionie Widzewa w meczu transmitowanym przez TVP Sport. Niemal przez cały mecz to Orkan miał przewagę, ale skuteczniejsi byli gospodarze, którym pomogły też dwa kardynalne błędy arbitra, po których padły dla nich punkty z przyłożeń. Wynik brzmiał 33:24. Master Pharm – od kiedy został sportową spółką akcyjną, jeszcze z Orkanem nie przegrał.

Czy teraz wreszcie uda się odwrócić ten trend? Mecz z łódzką ekipą 24 kwietnia o godz. 13.51 na sochaczewskiej Maracanie. To ma być jeden z kulminacyjnych momentów tego sezonu dla naszej ekipy. Obok tradycyjnej już rozbudowanej trzeciej części meczu, działacze szykują atrakcje dla dzieci – także tych z Ukrainy.

Łodzianie wciąż zmagają się z zakazem transferowym, który nie pozwolił im pozyskać przed tym sezonem nowych zawodników (to kara za wieloletni brak szkolenia młodzieży w łódzkim klubie), ale wciąż są niezwykle mocną drużyną. Wiosną przegrali tylko z Ogniwem.

Na najbliższy mecz do Sopotu Orkan pojedzie już w piątek. Wcześniej będzie mocno trenował, ale weźmie też udział w nagraniu do popularnego programu Canal Plus Kuchnia+ „Zgrillowani”.

Transmisję z hitowego spotkania z mistrzami Polski przeprowadzi w Internecie, aplikacji mobilnej oraz w kanale HBBTV – TVP Sport. Nasza drużyna liczy jednak na doping na miejscu – od lat sochaczewscy kibice jeżdżą za ekipą seniorów. Mamy nadzieję, że teraz też tak będzie. Mecz w Sopocie w sobotę 16 kwietnia o godz. 13.00.

Sponsorem strategicznym RC Orkan jest Miasto Sochaczew i PKN ORLEN
Sponsorem generalnym są: KGHM Polska Miedź oraz Gardenia Sport 
Sponsorzy główni: Fast Service, Murapol, Żywiec Zdrój, G-Shock, Zibi-Casio, Tamex-Obiekty Sportowe, PEC Sochaczew, ZWiK Sochaczew
Sponsorzy: Carrefour, Drukarnia Chrzczany, SochBud, HBRS, Cukiernia Lukrecja, Dudmaister
Głównym partnerem medialnym RC Orkan są Radio Sochaczew oraz Tusochaczew.pl